Det vet jag inte, men jag har samlat på våra Twitter-listor ungefär 1‰ av personer som bärar Sveriges tre vanligaste efternamn.

Min nyaste lista, Karlsson-Carlsson-listan, är färdig och har 250 medlemmar. Redan tidigare har jag skapat Andersson- och Johansson-listorna. Båda har 280 medlemmar. Mer än 95 % av listornas medlemmar bor i Sverige.
På Twitter är det lättast att hitta journalister och medieprofiler, IT-experter och företagare. Lärare och bibliotekarie är också vanliga yrken, har jag märkt. Om det nu är sant vad man skriver under sin profil.
Enligt statistiska centralbyron finns det i Sverige 251 621 personer med efternamnet Andersson, 251 495 med efternamnet Johansson och 223 151 med efternamnet Karlsson.
Om man räknar antalet bärare av ett hundra vanligaste efternamn i Sverige, har man ungefär tre miljoner personer.
Är du på Twitter? Ta en titt på våra listor:
Andersson-listan
Johansson-listan
Karlsson-Carlsson-listan
Andra avisor om svenskor på Twitter:
SvD 12.03.2013: Twitter har blivit var mans röst
Inlägg 48/100 av min blogg “Jag övar min svenska” för #blogg100