Press "Enter" to skip to content

Uusimmat , Vierasmaa

Iso-Britannia kehittyy länsimaisen oikeusvaltion suuntaan

Iso-Britannia on kehittymässä länsimaiseksi demokratiaksi. Maa otti tuoreimman askeleen tällä tiellä päättämällä maksaa korvauksia armeijansa 40 vuotta sitten murhaaman aseettoman ihmisjoukon omaisille.

Päätöstä lienee helpottanut se, että kaikkien menehtyneiden vanhemmat ovat jo kuolleet. Neljästätoista ammutusta seitsemän oli alle 20-vuotiaita, joten heillä ei ole jälkeläisiä.

Brittisotilaat tappoivat siviilit mielenosoituksessa Pohjois-Irlannin Londonderryssä vuonna 1972. Pääosin teineistä koostunut joukko uhkasi Isoa-Britanniaa niin pahasti, että armeijan oli pakko ampua heidät ja muutama haavoittuneita tovereitaan auttamaan kumartunut ihminen.

Ison-Britannian armeija joutui taistelussa tukalaan asemaan, ja se joutui ampumaan useita uhrejaan selkään. Luodeista sai vammoja lisäksi kaksitoista mielenosoittajaa. Tapahtunutta on myöhemmin ruvettu kutsumaan nimellä verisunnuntai, Bloody Sunday.

Vuosikymmeniä kestäneissä selvityksissä on vähitellen käynyt ilmi, että armeijan tappamat henkilöt olivat aseettomia. Vuonna 1972 tämän havaitsivat vain Londonderryn asukkaat, muut mielenosoitukseen osallistuneet sekä paikalla olleet brittiläiset ja irlantilaiset toimittajat. Kaikkiaan mielenosoituksessa oli mukana noin kymmenentuhatta ihmistä.

Britannia on viime aikoina hionut omaa eettisyyttään. Valtio pyysi pohjoisirlantilaisilta virallisesti anteeksi vuoden 1972 verisunnuntaita jo vuonna 2010. Verisunnuntain aikana käskyjä antaneiden armeijan upseereiden jälkihoitoon on myös kiinnitetty erityistä huomiota; heitä ei esimerkiksi ole saatettu oikeuden eteen.

Yhdistyneen kuningaskunnan demokratisoitumiskehityksestä muualla:
BBC: Government to pay compensation to Bloody Sunday families
BBC:Bloody Sunday compensation payouts could be in the ‘thousands’
HS: Britannia maksaa korvauksia vuoden 1972 verisunnuntaista
U2: Bloody Sunday

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2026 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.