Vuonna 1986 edesmennyt tasavallan presidentti Urho Kekkonen on ilmestynyt jälkiruoka-annokseen Helsingin kantakaupungissa.

Kekkosen kasvot näkyivät helsinkiläisen ravintolan tarjoamassa jälkiruoassa noin kahdeksan minuutin ajan ennen kuin lounastaukoaan viettänyt Arttu Lepikkoinen söi ne. Kekkosen ilmestyminen tapahtui helmikuun puolivälissä.
“Havaitsin presidentin kasvot vasta pari kuukautta myöhemmin, kun tyhjentelin alkuvuodesta napsiamiani otoksia kännykän muistista”, Lepikkoinen kertoo.
“Kun laitoin ravintolapöydässä puhelinta taskuuni, otin kuvan ilmeisesti vahingossa. Jos olisin nähnyt Kekkosen jo aterioidessani, olisin vienyt ruoka-annoksen kotiini ja pakastanut sen.”
Suomen suosio ilmestysten esiintymispaikkana on kasvanut vauhdilla viimeksi kuluneen vuoden aikana. Maassamme ovat ilmestyneet muiden muassa Steve Jobs ja Jeesus.
Pysy ajan tasalla viimeisimmistä ilmestyksistä – Lue Uutissirkus:
9.10.2011: Steve Jobs ilmestyi iPad-käyttäjälle Turun Räntämäessä
26.4.2011: Jeesus ilmestyi aluelennonjohtoon
Pula ilmestyskykyisistä henkilöistä on huutava myös kentällä:
HS 24.4.2012: Kaunisto mukaan keskustan puheenjohtajakisaan
Suomenmaa 23.4.2012: Puumala huolissaan isien jaksamisesta
Yle 22.4.2012: Kaikkonen ei lähde ehdolle keskustan puheenjohtajaksi