Mauri Pekkarinen, 64, uhmannee Paavo Väyrysen, 65, johtaman eläkeläisjengin kanssa Mari Kiviniemen, 43, asemaa keskustan vallankahvassa.

Pekkarinen kertoi aikeistaan varhain aamulla Jyväskylässä ilmestyvässä sanomalehdessä. Pekkarisella on sanojensa mukaan näkemys siitä, mitä ja miten pitäisi tehdä Pekkarisen nostamiseksi uudelleen keskustan puolustajaksi.
Keskustan presidenttinä takavuosina toiminut Paavo Väyrynen on tällä hetkellä niskan päällä puolueen välienselvittelyssä. Hän kiertää maakunnissa keräämässä hangaround-jäseniä.
Altteimpia eläkeläisjengeihin liittyjiä ovat itsekin eläkeiässä tai sen kynnyksellä olevat miehet, joilla itsellään tai joiden suvussa on agraaritaustaa.
Keskustan presidentiksi päätyy yleensä mies, joka on kotoisin maaseudulta mutta asuu Helsingissä. Pari vuotta sitten puolueen presidenttiys ei herättänyt minkäänlaisia intohimoja, joten Mari Kiviniemi joutui kaappaamaan paikan jokseenkin vailla vastustusta.
Keskusta on henkitoreissaan oleva suomalainen puolue, jonka maailmasta voi tehdä aavistuksenomaisia havaintoja Aki Kaurismäen elokuvista.
Jengitaistelun tuoksinaa muissa aviiseissa:
KSML 15.2.2012: Pekkarinen harkistee keskustan puheenjohtajakisaa
Suomenmaa 15.2.2012: Mauri ja Paavo painaltavat
Hyvä ihminen,






