Jari, 42, säästää nykyään olemalla syömättä mitään. Hänestä uudet ravitsemussuositukset ovat huvittavia.
Jari avaa Pielavedellä sijaitsevan mökkinsä oven. Hän on juuri katsonut VHS-nauhalta Juha Miedon hiihtoa. Se rauhoittaa.
“Ennen minäkin söin mämmiä, mutta huomasin, että se ei ole minun juttu”, hän kertoo.
Jarilla on menneisyydessä pilalle menneitä sijoituksia, Wincapitaan meni kuusi euroa ja kaksikymmentä senttiä.
“Oppirahat on maksettava.”
Jari säästää nykyään olemalla syömättä mitään. Hänestä uudet ravitsemussuositukset ovat huvittavia.
“Jos laittaisin ruokaan rahaa, en voisi käydä kesäisin maatalousmessuilla. Enkä muuten olisi edes naimisissa.”
Jarin perheessä ei ole keittiötä, sillä keittiön paikalle on tehty musiikinkuunteluhuone. Siellä ei soi mikään muu kuin Mamban kootut hitit.
“Saan niistä veisuista valtavasti energiaa, ei ihminen muuta tarvitse. Vaimokin sanoo aina, että on upeaa, kun ei tarvitse paistaa jauhelihaa.”
Lähtiessäni haastattelusta Jari vielä mainitsee, että hän saattaa käydä kohta kakalla.
Hän ulostaa pelkkiä puoluelehtiä.
Teksti: Jaakko Manner, Satiiriämpäri 2025 -kilpailija
Tamä juttu on mukana Satiiriämpäri 2025 -kirjoituskilpailussamme. Voittaja valitaan tammikuun loppupuolella Facebook-, Instagram- ja Mastodon-tykkäysten, -jakojen ja kommenttien määrän perusteella. Osallistu sinäkin! Palkintona ilmaisia ämpäreitä! Lähetä tekstisi kilpailulomakkeellamme tai lue ainakin kaikki #Satiiriämpäri2025-kisan jutut, tykkää ja jaa ja sähköpostita niitä aivan helkkarinmoisella tavalla ja esitelmöi niistä ystävillesikin aamulla, päivällä, illalla ja yöllä.