”Viikko rokotuksesta on jo kulunut, eikä 5G pelaa vieläkään” Raimo Rinta-Mäkeläinen, 79, sadattelee kortesjärveläisen liikenneaseman kahvilassa.

Rinta-Mäkeläinen kokee sairaanhoitopiirin huijanneen häntä raskaimman kautta. Edes terveyskeskuslääkäri ei useasta vastaanottokäynnistä huolimatta ole kyennyt saamaan yhteyttä toimimaan.
”Vaikka Ala-Koskelan Kaappo vakuutti baarissa, että rokotteen mukana tulee se 5G-siru.”
Harkitsi kantaansa kauan
Rinta-Mäkeläinen sanoo miettineensä pitkään, suostuuko rokotettavaksi ollenkaan.
”ABC:n kahvilassa kuulin, että eräänkin evijärveläismiehen tutun tuttu oli kuollut kaksi päivää rokotuksen jälkeen. Oli jäänyt auton alle. Mutta riskeistä huolimatta päätin hankkiutua piikille. Lupaus nopeasta ilmaisesta nettiyhteydestä kiinnosti niin paljon, että varasin itselleni ajan.”
”Ajattelin, että jos rokotuksen jälkeen joka tapauksessa henki lähtee, niin saisipa viime päivät nauttia kunnon nettiyhteydestä ja katsella ravilähetyksiä vaikka kannonokassa istuskellen. Otin piirongin päältä laturista luottonokialaisenikin mukaan terveysasemalle.”
Viime päivinä Rinta-Mäkeläinen on etsiytynyt lähes kaikille lähiseudun linkkimastoille, mutta täysin tuloksetta.
”Naapurin Heimo väittää ettei Kortesjärvellä ole 5G-verkkoa vielä käytössä. Mutta en perskeles antanut periksi, vaan laajensin kierrostani aina Simpsiönvuorelle ja Vaasaan asti. Mutta ei vaan toimi!”
Vastatoimet jo mielessä
Pettymyksensä vuoksi Rinta-Mäkeläinen suunnittelee laajoja vastatoimia.
”Ensimmäiseksi käyn kippaamassa sontakuorman kunnanlääkärin mansikkamaalle. Ja laadin valituksen kuluttaja-asiamiehelle ja STM:lle ja THL:lle. Että onko meidät maalaiset taas asetettu eriarvoiseen asemaan? Että meille jaetaan vain vanhoja NMT- ja GSM-yhteyksiä, joilla ei netti pyöri. Näin ei rehtiä suomalaista miestä voi kohdella!”
Raimo Rinta-Mäkeläinen suree, että koko hänen loppuelämänsä näyttää kuluvan hitailla yhteyksillä.
”No sehän tässä harmittaakin että kun ei yhtään tiedä kuinka kauan tuon rokotteen jälkeen vielä henki pihisee. Että ehdinkö käymään tämän taistelun loppuun asti? Ja kannattaako enää jatkaa maakuntalehden kestotilausta, vai pitääkö siirtyä määräaikaistilaajaksi?”
Teksti: Vieno Huotarinen, maakuntakirjeenvaihtaja & Gilbert Granholm, päätoimittaja
Aiheesta muissa aviiseissa:
Kannattaa taas kerran aloittaa täältä: thl.fi