Tapaus sattui päijäthämäläisessä marketissa myöhään aamupäivällä, kun keski-ikäinen mies oli ostamassa banaaneja.

Lahdessa asuva Pekka Järvijoki kertoi saapuneensa kauppaan aamuyhdeksältä ja saaneensa pussin auki hieman ennen puolta päivää.
“Ravistelin pussia useita kertoja molemmista päistä ja sivuilta, työnsin kynsiäni sen reunojen väliin ja pidin sitä puolenkymmentä kertaa jalkanikin alla, jotta olisin saanut paremman otteen”, Järvijoki sanoi.
”On mahdollista, että käteni hikoilivat avauspuuhassa sen verran, että lopulta sormeni olivat samaan tapaan kosteat kuin jos olisin nuolaissut niitä. Niin se pussi sitten yllättäen läpsähtikin auki.”
Suomen muovipussiteollisuuden keskusliiton mukaan tapaus on äärimmäisen harvinainen. Kenenkään ei ole koskaan aiemmin raportoitu avanneen pussia Järvijokea vauhdikkaammin.
Koska myös biopussit valmistetaan samantapaisella linjastolla, niitäkään ei pääsääntöisesti saa auki ilman sormien kostuttamista.
Pekka Järvijoki arveli menettelynsä vuoksi välttäneensä täpärästi koronavirustartunnan.
”Vain hetkeä aiemmin olin ottanut ostoskorin kahvasta kiinni paljaalla kädelläni”, hän kuvaili.
”Mikäli edellinen koriin koskettanut asiakas olisi vieraillut Kiinassa tai Pohjois-Tirolissa tai Kangasalla tai Helsingin Viikissä tai Lauttasaaressa tai Donald Trumpin lentokoneessa ja mikäli olisin nuolaissut sormiani pussia avatessani, niin minkähänlaisessa kunnossa nyt olisin”, marketin aulasta tavoittamamme Järvijoki pohti ja kaiveli nenäänsä mietteliäänä.
Aiheesta muissa aviiseissa:
Tasasekunnein, mutta voisi olla viisainta aloittaa täältä: thl.fi