Asiasta kertoivat tuoreeltaan Yle ja HS, kun ne havaitsivat, että Helsingin seudun joukkoliikenne HSL on teettänyt markkinointiaan varten viisiosaisen minisarjan televisio- ja nettilevitykseen.

”Helsingin Sanomat ehkä uutisoi asiasta siksikin, että sarjan viisi viiden minuutin jaksoa ovat nähtävillä Sanoma-konsernin omistamalla Neloskanavalla ja Ruutu-palvelussa”, arvioi Uutissirkuksen journalismin ja klikkikalastelun asiantuntija Uolevi Ahonen.
”Ja hyvinhän tällä varmaan saa klikkejä, kun asia kytketään HSL:n aikeisiin lippuhintojen korottamisesta. Vihaa, kaunaa, kateutta ja katkeruutta kun saadaan kylvetyksi, niin yleisöä löytyy aina sankoin joukoin.”
Uutissirkuksen tavoittaman kokemusasiantuntijan mukaan on täysin tuomittavaa, että yhtiö kuluttaisi markkinointiin ja brändäykseen budjetoimiaan varoja markkinointiin ja brändäykseen.
”Ei voi olla niin, että vaikka HSL on nostanut monena vuonna lippujensa hintoja, se pyrkii houkuttelemaan lisää maksavia asiakkaita teettämällä tv-sarjan”, sanoo luoteissatakuntalainen somevaikuttaja Ilkka Raitaniitty, jolle soitamme aina silloin kun juttuihimme tarvitaan kokemusasiantuntijan mielipide.
Uutissirkuksen saamien tietojen mukaan HSL:n kuluvan vuoden toimintamenot ovat noin 964,5 miljoonaa euroa. Yhtiön brändi- ja markkinointibudjetti on 2,9 miljonaa, eli noin 0,3 prosenttia sen menoista. Koska tv-sarjan tuottaminen maksoi noin 200 000 euroa, on sen osuus HSL:n menoista noin 0,02 prosenttia.
”Niin mutta on se silti väärin, koska minä koen niin”, Ilkka Raitaniitty viestittää toimittajallemme suuraakkosin juuri ennen juttumme julkaisua.
Myös yksi kokoomuksen penaalin yhdentekevimmistä ja sen vuoksi kovaäänisimmistä kynistä on kommentoinut HSL:n tv-sarjaa, mutta ei siitä sen enempää.