Press "Enter" to skip to content

Klikkiotsikot

Epäily: HSL käytti markkinointibudjettiaan markkinointiin

Asiasta kertoivat tuoreeltaan Yle ja HS, kun ne havaitsivat, että Helsingin seudun joukkoliikenne HSL on teettänyt markkinointiaan varten viisiosaisen minisarjan televisio- ja nettilevitykseen.

HSL:n sininen bussi numero 21 lähestyy tihkusateisessa sumussa kerrostalon edustalla pysäkkiä, jolla seisoo punatakkinen nainen
HSL on mediatietojen mukaan tehnyt aina kaiken aivan väärin.

”Helsingin Sanomat ehkä uutisoi asiasta siksikin, että sarjan viisi viiden minuutin jaksoa ovat nähtävillä Sanoma-konsernin omistamalla Neloskanavalla ja Ruutu-palvelussa”, arvioi Uutissirkuksen journalismin ja klikkikalastelun asiantuntija Uolevi Ahonen.

”Ja hyvinhän tällä varmaan saa klikkejä, kun asia kytketään HSL:n aikeisiin lippuhintojen korottamisesta. Vihaa, kaunaa, kateutta ja katkeruutta kun saadaan kylvetyksi, niin yleisöä löytyy aina sankoin joukoin.”

Uutissirkuksen tavoittaman kokemusasiantuntijan mukaan on täysin tuomittavaa, että yhtiö kuluttaisi markkinointiin ja brändäykseen budjetoimiaan varoja markkinointiin ja brändäykseen.

”Ei voi olla niin, että vaikka HSL on nostanut monena vuonna lippujensa hintoja, se pyrkii houkuttelemaan lisää maksavia asiakkaita teettämällä tv-sarjan”, sanoo luoteissatakuntalainen somevaikuttaja Ilkka Raitaniitty, jolle soitamme aina silloin kun juttuihimme tarvitaan kokemusasiantuntijan mielipide.

Uutissirkuksen saamien tietojen mukaan HSL:n kuluvan vuoden toimintamenot ovat noin 964,5 miljoonaa euroa. Yhtiön brändi- ja markkinointibudjetti on 2,9 miljonaa, eli noin 0,3 prosenttia sen menoista. Koska tv-sarjan tuottaminen maksoi noin 200 000 euroa, on sen osuus HSL:n menoista noin 0,02 prosenttia.

”Niin mutta on se silti väärin, koska minä koen niin”, Ilkka Raitaniitty viestittää toimittajallemme suuraakkosin juuri ennen juttumme julkaisua.

Myös yksi kokoomuksen penaalin yhdentekevimmistä ja sen vuoksi kovaäänisimmistä kynistä on kommentoinut HSL:n tv-sarjaa, mutta ei siitä sen enempää.

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2025 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.