Totuuden vaatimuksen poistuminen hallinnon teksteistä on tuomassa valtavat säästöt julkiselle sektorille.

Kuntien ja valtion hallinnossa tuotetaan vuosittain esityslistatekstejä, päätösten perusteluita ja muita virallisia tekstejä. Tällä hetkellä tekstien kirjottamiseen päätöksentekoa varten tarvitaan kymmeniä tuhansia hallintohenkilöitä ja asiantuntijoita, koska tekstejä koskee vaatimus paikkansapitävyydestä.
Sama ongelma on rasittanut kuntien tiedotteita, mutta ei enää kauan. Tommosjärven kunnan hallinnossa ikivanha totuuden vaatimus on nyt uskallettu haastaa ensimmäisenä Euroopassa.
Kontekstipakko pois
Tommosjärvi on ottanut käyttöön Tekstinsuoltaja-ohjelman. Ohjelma tuottaa suomenkieltä muistuttavaa tekstiä, jonka sisältö on täysin kahlitsematonta. Ohjelmaan tarvitsee vain syöttää aihe, toivottu tekstin pituus ja kieli. Ohjelma työstää annettujen parametrien mukaista sanatasolla ymmärrettävää, mutta kontekstipakosta vapaata tekstiä.
Ohjelman kehittäjän, tietohallintokoordinaattori Riiho Ala-Mäkelän mukaan ns. vaihtoehtoisen totuuden tuoma vapaus avasi hänen silmänsä uusille mahdollisuuksille.
“Sain idean jo 1980-luvulla ilmestyneestä sarjakuvasta, jossa valtava tietokone suolsi sattumanvaraista tekstiä vuosisadasta toiseen. Syntyi siansaksaa ja upeaa kirjallisuutta. Ajatus on kiehtonut minua siitä saakka. Nyt teknologia ja yleinen ilmapiiri on mahdollistanut tämäntyyppisen tekstintuotannon käytännössä.”
Tommosjärven kunnassa kaikki esityslistat on tuotettu viime perjantaista alkaen Tekstinsuoltajalla.
Kunnanhallituksen puheenjohtaja Rauna Hiirakon (kesk) mielestä ero entiseen on suuri, ja uusi käytäntö vaatii totuttelua.
“Olen sellainen vanhakantainen kunnallispoliitikko, että olen tottunut odottamaan esityslistalta totuudenmukaisuutta. Silti ymmärrän kyllä, että kehityksen mukana on pysyttävä emmekä voi jäädä menneisyyden vangiksi. Kun totuus on auttamatta vanhanaikaista ei siihen kannata jäädä kiinni hallinnossakaan. Kyllähän joissakin kunnissa on laillisuuden ja toimivallan rajoja jo rohkeasti haastettu aiemminkin”, Hiirakko sanoo.
Lisäetuna valitusten väheneminen
Tommosjärven kunta onkin ripeästi käynnistänyt koko hallintohenkilöstöä koskevat irtisanomiset. Määräaikaisesti kunnan palvelukseen jää kaava-arkkitehti liittämään karttoja esittelyaineistoihin ja tietohallintosuunnittelija koodaamaan kuvia tuottavaa lisäosaa tekstinsuoltajaan.
Riiho Ala-Mäkelän mukaan kansalaisten valitusoikeudesta on turha huolehtia tässä yhteydessä.
“Jos ei ymmärrä lukemaansa tai se ei liity mitenkään tulevaan päätökseen, ei ole mahdollista valittaakaan. Tästä lähtien maanmyynnit ja teollisuushallien kaavoitus etenee sutjakasti ja niistä kirjoitetaan asianmukaista tekstiä mediaan, oli sitten kyse paikallis- tai maakuntalehdestä tahi Hesarista tai Ylen nettisivuista.”
Teksti: Laila-Leea Pikkula, maakuntakirjeenvaihtaja