Vaasan suuntaan autoillut pariskunta kääntyi alkuiltapäivällä toistaiseksi tuntemattomasta syystä pois kolmostieltä ja vieraili lähes tunnin ajan Parkanon keskustassa. Tapauksen havaitsi ensimmäisenä paikallinen pizzeriayrittäjä.

“Kuulin liikehuoneistoni oven avautuvan ja heräsin iltapäivälehteni äärestä katsomaan, mitä oli tekeillä”, nimettömänä pysyttelevä ravintoloitsija kertoo.
“Melkoisia paineita siinä keittiöömme aiheutui, kun tuollainen seurue yhtäkkiä ilmestyi paikalle lähes puoli tuntia keskipäivän jälkeen. Mies kertoi haluavansa syödä pizzaa, jossa on kinkkua ja herkkusieniä. Hänen vaimonsa tahtoi Quattro Stagionin.”
Pizzeriayrittäjä ei ehtinyt hälyttää paikalle apua, vaan sekä hän että muut Parkanon keskustassa liikkuneet kolme henkilöä joutuivat tulemaan omillaan toimeen täysin ilman ennakkovaroitusta alkaneen äkillisen matkailijavyöryn kanssa.
“Normipäivinä meillä ruokailee pari remonttimiestä ja yksi karvialainen tyyppi, jolla on uusi auto ja joka ei ymmärrä, että sitä kannattaisi mennä näyttämään Shellin pihaan valtatien varteen.”
Ennen keskustasta poistumistaan matkailijapariskunnan epäillään koetelleen myös kirjaston ja kirpputorin asiakasrajapintoja.
Parkano on vajaan sadan kilometrin päässä Tampereesta tai Porista. Sen keskustaa on suojeltu ihmismassoilta maakunta- ja asemakaavalla. Tärkeimmät myymälät on viime vuosikymmeninä rakennettu kolmostien vierustalle ja Parkanon rautatieasema sijoitettiin kuuden kilometrin päähän keskustasta jo 1970-luvulla.
Yllätyksellisyyttä Parkanossa myös muissa aviiseissa:
Suomi24: Kaunis nainen Parkanon Shellillä SU 20.10.