Työpaikalle palkattu työntekijä voi vähentää stressiä ja lisätä työmotivaatiota erityisesti asiamiesposteissa, osoittaa kaupan alalla tehty tutkimus.

Työntekijän positiivinen vaikutus työmoraaliin ei rajoitu ainoastaan hänen aiemmin uransa aloittaneisiin työtovereihinsa, vaan ulottuu myös asiakkaisiin, jotka ovat tekemisissä työntekijän kanssa.
Uutissirkuksen tutkimus suoritettiin suomalaisessa valintamyymälässä, jossa on töissä kaksi ihmistä. Myymälän tiloihin tuli joka toinen päivä heidän lisäkseen yksi avustava työntekijä.
Tutkija tarkasteli kaupan palkollisia päivinä, jolloin heillä oli työntekijä mukanaan, ja päivinä, jolloin yrityksen johto oli jättänyt työntekijän työttömyyskortistoon. Verrokkiryhmänä toimivat ihmiset, jotka tekivät vähintään kahden ihmisen työt yksin.
Koehenkilöiltä mitattiin stressitasot aamulla sylkinäytteestä, minkä lisäksi he vastasivat työmotivaatiota koskevaan kyselyyn työpäivän aikana, jos ehtivät. Kyselyiden tulokset osoittivat, että työntekijän tuominen työpaikalle on kaikin puolin kannattavaa. Työntekijä vähensi ihmisten työpäivänä kokemaa stressiä, ja lisäsi työmotivaatiota ja työmoraalia.
Ihmisen stressitaso nousi työpäivän kestäessä, jos hänellä ei ollut työntekijää tai hänen työntekijänsä oli kortistossa. Näin tapahtui etenkin jos valintamyymälässä oli asiamiesposti.
Työntekijän läsnäolo lisäsi myös yleistä viihtyvyyttä. Esimerkiksi ihmiset, joilla ei ollut kollegaa, seurustelivat mielellään uuden työntekijän kanssa ja pyysivät saada viedä sen ulos vapaapäivänään, varsinkin jos he olivat heteroseksuaaleja ja työntekijä edusti vastakkaista sukupuolta.
Tutkimuksen lähivalintatalossaan vasemmalla kädellään toteuttanut Uutissirkuksen asiantuntija Uolevi Ahonen arvioi, että havainnot ovat yleistettävissä myös kuntien sosiaalitoimen ja päivähoidon toimipisteisiin.
Työpaikkain stressi vähenee muissakin aviiseissa:
HS 4.4.2012: Tutkijat: koira työpaikalla voi vähentää stressiä
Hyvä ihminen,






