Metusalah (sit) aikoo asettua ehdolle keskustan puheenjohtajaksi. Hän ilmoitti ehdokkuudestaan hetki sitten Twitter-viestissään.

Metusalahilla on reilun yhdeksänsadan vuoden kokemus puoluepolitiikasta. Hän on ollut muiden muassa 841 vuotta Araratin nuorisolautakunnan puheenjohtajana.
Keskustan puheenjohtajaehdokkaiksi ovat tähän mennessä ilmoittautuneet vasta Paavo Väyrynen (kesk) ja Mauri Pekkarinen (kesk). Metusalahin tapaan kumpikin heistä on syntynyt ennen vedenpaisumusta.
Keskustan nykyinen puheenjohtaja Mari Kiviniemi (kesk) ilmoitti viikonloppuna vetäytyvänsä keskustan puheenjohtajuudesta. Hänen ratkaisunsa taustalla lienivät henkilökohtaiset syyt, koska hän korosti, että hänen ratkaisunsa takana eivät olleet henkilökohtaiset syyt.
Lue Uutissirkuksesta myös:
15.2.2012: Miesvanhusten jengi uhmaa nuorta naista
Keskustan headhunttauksesta muualla verkossa:
HS 2.4.2012: Keskustan Laaninen povaa pj-kisaan useita ehdokkaita – Kiviniemi kertoo lisää tänään
Suomenmaa 1.4.2012: Lehtomäki ja Vehviläinen eivät lähde puheenjohtajakilpaan
Yle 1.4.2012: Kiviniemi ei pyri enää keskustan johtoon
Evl.fi: 1 Moos. 5
Hyvä ihminen,






