Press "Enter" to skip to content

Kehitystoiminta

Vikmanin asuksi kansallispuku tai nilkkapituinen mekko – Suomen euroviisuesitys viimeistellään poliittisessa ohjauksessa

Kansanedustajat perustelevat poliittista ohjausta vetoamalla verovaroilla tuotettuun sisältöön ja heidän itsensä suojelemiseen kiusallisilta tunteilta, joita Erika Vikmanin esitys on aiheuttanut.

puheenjohtajan nuija
Kuva: Arek Socha / Pixabay

Viimeistely toteutetaan työryhmässä, jonka samanmieliset kansanedustajat kristillisdemokraateista ja vanhoilliskokoomuslaisista perustivat pian euroviisukarsintojen jälkeen.

Suomen edustajaksi noussut Erika Vikman pöyristytti osan edustajista Ich Komme -kappaleellaan (säv. ja san. Christel ja Jori Roosberg), jonka he kokivat liian seksuaalissävytteiseksi.

Uutissirkuksen saamien tietojen mukaan ainakin Vikmanin esiintymisasu, lavashow ja kappaleen sävellys ja sanoitus menevät uusiksi.

”Vikmanin viisuesitys on tarkoitus viimeistellä sellaiseen muotoon, ettei kansalaisten tarvitse valvoa öitään miettien Erika Vikmania lateksiasussa, mitä meistä nyt ajatellaan ja joudunko helvettiin kun mietin koko ajan Erika Vikmania lateksiasussa”, Uutissirkuksen viime yönä valomerkin aikaan haastattelema poliitikkolähde toteaa.

Vikmanin esiintymisasuksi on alustavasti ehdotettu Pirkanmaan kansallispukua. Meikistä kaavaillaan hillittyä ja tyyliin soveltuvaa hiusten letittämistä suositellaan. Käsissä pideltävän kukkakimpun muodosta ei olla päästy vielä yksimielisyyteen, sillä osa ohjausryhmästä haluaisi kukkien tilalle kauralyhteen.

Edustuskappaleen uudelleen sanoitus on myös käynnistynyt. Kappaleen työnimenä on: En ole tulossa minnekään.

Esiintyjän vaihtaminenkin
ollut esillä ohjausryhmässä

Keskustelua on myös käyty Juha Tapion lähettämisestä Euroviisuihin, jos Vikman ei suostu ohjelma- ja tyylimuutokseen. Tapiolle kaavaillaan mahdollisuutta valita, esiintyykö hän lavashowssaan ilman housuja vai ilman paitaa, kuten edellisvuosien viisuedustajilla on ollut tapana.

Eurovision laulukilpailut pidetään Sveitsin Baselissa toukokuussa, joten aikaa esityksen yksityiskohtien hiomiseen ja siitä käytävään keskusteluun on vielä runsaasti.

Ainakin yksi työryhmän jäsen on jättänyt eriävän mielipiteen kappaleen muokkauksesta. Hän toivoo, että se korvataan Fredi-vainaan vuonna 1976 esittämällä teoksella Pump pump (säv. Matti Siitonen, san. Vexi Salmi), jossa on vain sellaista seksuaalisuutta, jonka keski-ikäinen mies ja kokoomusnuorikin voi hyväksyä.

”Myös Carita Holmströmin nilkkapituinen mekko vuodelta 1974 voisi tulla esiintymisasuna kyseeseen”, lähteemme jatkaa.

Teksti: Katriisia von Kinnunen, maakuntakirjeenvaihtaja & Gilbert Granholm, päätoimittaja

Aiheesta vuonna 2006:
Pajala, Mari: Erot järjestykseen! Eurovision laulukilpailu, kansallisuus ja televisiohistoria. (Väitöskirja, Jyväskylän yliopisto)

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2025 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.