Eettisellä, vastuullisella ja omaperäisellä toiminnallaan kohahduttanut Ainainen kasvu maksoi mitä maksoi Oy on palkannut riveihinsä kaksi kertaa tohtoriksi väitelleen ahkeran, tunnollisen ja älykkään henkilön, jolla ei ole työkokemusta.

Rekrytoinnista vastaava markkinointi-, henkilöstö-, kansainväliset ja sidosryhmäsuhteet ja aluekehittämismallinnos- sekä työhyvinvointi- ja ylivastuualueylijohtaja Voitto Tuloksekas pahoittelee tapahtunutta.
“Tuli vaan sellainen olo, että nyt on hyvä hakija”, hän kommentoi ja myöntää, että oikea sanamuoto olisi luultavasti ’vain’ eikä ’vaan’.
Uusi työntekijä, jonka nimen jätämme eurooppalaisten tietoturvasäädösten vuoksi julkaisematta, kommentoi tilannetta:
“Paljon olen kouluja käynyt, mutta hakemukset tyssäsivät aina kokemuksen puutteeseen”.
Tuloksekas pohtii asiaa yleisesti markkina-analytiikkaan nojaten: “Olemme huomanneet kuluttajahintojen nousua ja ostovoiman supistumista. Emme usko enää kasvuun.”
Tuloksekas kertoo, että aikaansa seuraavana yrityksenä yhtiö on päätynyt muuttamaan nimeään.
“Uusi nimi on Maksoi mitä maksoi. Nimenmuutos tulee näkyväksi heti, kun parikymmenpäinen toimistohenkilöstömme saa muutoksenhakulomakkeet lähiviikkoina täytetyksi. Painamme työtä kolmessa vuorossa, jotta tämä asia saataisiin päätökseen mahdollisimman pian”.
Tuloksekas toivoo nimenmuutoksen herättävän asiakkaat pyrkimään kohti laatutietoista kuluttamista.
Juuri palkattu uusi työntekijä aikoo juhlia nimitystään ostamalla ruokaa, joka ei ole tarjouksessa. Hän myös toivoo pääsevänsä kohta ylitöihin, koska on kuullut niistä niin paljon.
Teksti: Soile Kristola, Satiiriämpäri 2023 -kilpailija
Tamä juttu on mukana Satiiriämpäri 2023 -kirjoituskilpailussamme. Voittaja valitaan tammikuun puolivälissä Facebook-tykkäysten, -jakojen ja kommenttien määrän perusteella. Osallistu sinäkin! Palkintona ilmaisia ämpäreitä! Lähetä tekstisi kilpailulomakkeellamme tai lue ainakin kaikki #Satiiriämpäri2023-kisan jutut ja esitelmöi niistä ystävillesikin.