Press "Enter" to skip to content

Ruoka, juoma, meno muu

Ystäväpiiri hämmästyi – nuori nainen maistoi ruisleipää

Suomalaisnainen on syönyt palan ruisleipää Helsingin yliopiston Porthanian ravintolassa. Hän salasi asian koko ystäväpiiriltään, kunnes se tuli ilmi arkihaastekuvista.

Ruisleipä, iso
Nuoren naisen nauttima ruisleipäpala täytti lähes puolet hänen lautasmallistaan.

”Olihan se ultrakokemus”, Ellilotta Kämäräinen, 23, kirjoittaa eilen päivätyssä Facebook-viestissään. Hän ei tiedä valtiotieteellisen vuosikurssiltaan ketään toista naisopiskelijaa, joka olisi kokeillut mitään vastaavaa.

”Olen kuullut, että Aalto-yliopiston ruokalassa Otaniemessä eräs toinen naisopiskelija olisi kerran syönyt palan lenkkimakkaraa, mutta voi tämä olla Luolamiesten piirissä viritettyä teekkarihuumoriakin eli puhdasta kaupunkilegendaa”, Kämäräinen kertoo.

Naisen perusruokavalio on hermeneuttis-vegaaninen, mutta hän sallii toisinaan itselleen myös herkuttelua tertiäärikauden ruoka-aineympyrästä. Ruoka-aineet on tilattava nettikaupasta, sillä esimerkiksi kookospalmun juuriversoja tai nettoemäksisiä, bantujen kasvattamia jokiruokoja ei toistaiseksi saa Alepasta tai Lidlistä.

Kämäräisen ruisleivän syömisen tekee poikkeukselliseksi se, ettei hän tehnyt sitä vahingossa tai vedonlyönnin takia, vaan tarkoituksella. Erityistä oli myös syödyn leivän koko: reikäleivän viipale kokonaisuudessaan.

Mikä sai modernin naisen ottamaan palan ruisleipää?

Vastaus saa Uutissirkuksen kaiken kokeneen maakuntakirjeenvaihtajankin herkistymään ja tavoittelemaan käsilaukustaan nenäliinoja ja Aslak-kuntoutusryhmänsä yhteyshenkilön puhelinnumeroa.

”Olen niin rakastunut. Rakastettuni on itäsuomalainen mies, jonka äiti on paistanut ruisleipää koko hänen lapsuutensa ja nuoruutensa ajan. Aiomme vierailla poikaystäväni vanhempien luona vappuna ja mies asetti matkan ehdoksi ruisleivän syömisen opettelun. Kulttuurinen hyppy on tietenkin valtava, mutta olen valmis tekemään kaikkeni, jotta liittomme onnistuisi”, Ellilotta Kämäräinen hymyilee.

Teksti: Ulpu Meri, maakuntakirjeenvaihtaja

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2025 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.