Niitä ei siis missään tapauksessa kannata vielä myydä.
OTC-sijoitus ostaa entisen Oulun Puhelimen eli nykyisen Oulu ITC:n osakkeita korotettuun hintaan vielä tänään. Uutissirkuksen talousasiantuntija Uolevi Ahonen suosittelee, että tarjoukseen ei missään tapauksessa kannata suostua.
“Aina kun joku ryhtyy tekemään listaamattomista yhtiöistä tarjouksia siten, että lähettää osakkeenomistajille kirjeen kotiin, kannattaa painaa jarrut päälle”, Ahonen kiteyttää.
“Ostaja ei hanki niitä huvikseen vaan siksi, että odottaa arvonnousua. Jos itse omistat kyseisiä osakkeita, niin odota sinäkin vielä”, Ahonen suosittelee.
OTC-sijoitus lähettää säännöllisin väliajoin entisen Oulun Puhelimen osakkeenomistajille tarjouskirjeitä. Tällä kertaa toukokuun viidenteen päivään asti voimassaoleva tarjoushinta oli 3,80 euroa osakkeelta.
Myöhemmin OTC-sijoitus kertoo maksavansa osakkeista 3,50 euroa osakkeelta.
Uolevi Ahonen omistaa Oulu ICT-yhtiötä.
Hyvä ihminen,






