Press "Enter" to skip to content

Politiikka

Mies oli keskustelematta kannabiksesta

Pääkaupunkiseudulla asuvan Raunon epäillään jättäneen lausumatta kannabista koskevia mielipiteitä jo useiden päivien ajan.

karikatyyri: miehen ruukunmuotoisesta päästä kasvaa kannbiksenlehti
Kuva: Richard Reid / Pixabay

Mies on todennäköisesti ainoa suomalainen Twitter-tilin omistaja, joka on pysytellyt teemasta aivan hiljaa. Hänen toimintansa on saattanut lisätä muiden Twitter-käyttäjien psykoosialttiutta.

Tilanne järkyttää miehen lähipiiriä, joka ei suostu kommentoimaan asiaa omalla nimellään.

”Tätäkö Rauno haluaa”, lähipiiri kysyy.

”Ei voi olla niin, että Suomi lähtisi ensimmäisenä Pohjoismaana dekriminalisoimaan kannabista. Alkoholi on meidän kulttuurinen päihde, jota täällä käytetään. Ja hiilijalanjäljenkin kannalta olut on kyllä parempi.”

”Toki kannabiksen viljeleminen lääkekäyttöön polkaisisi maaseudulle elinvoimaa”, lähipiiri korostaa.

Kannabiskeskustelu lähti tällä kertaa liikkeelle, kun Vihreiden puoluekokous otti viime lauantaina myönteisen kannan kannabiksen käytön, hallussapidon, valmistuksen ja myynnin sallimiseen.

Uutissirkus onnistui tavoittamaan Raunon varhain iltapäivällä töidensä äärestä.

”Jaa, minun vaikenemisestako nyt puhutaan? Se johtuu siitä, että kirjoitin baarissa istuessani Twitter-salasanan monta kertaa väärin ja tilin vahvistusviesti meni puhelinnumeroon, jota minulla ei enää ole.”

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2026 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.