Turvapaikanhakijoiden epäillään häirinneen ufon laskeutumista myöhään eilisiltana Pohjois-Satakunnassa. Miehet vaanivat ufoja Honkajoen uimahallin takaisessa metsikössä.

“Siellä ne seisoivat monta tuntia ja kyttäsivät taivaalle”, kertoo tapahtuneesta ensimmäisenä tiedon saanut oululainen Tomi Kaakonpelto, 29.
“Kummisetäni kertoi minulle, että hänen veljensä työkaverin pojan tytärpuolen entinen poikaystävä näki tapauksen aivan selvästi”, Kaakonpelto sanoo.
Kaakonpellon mukaan ufo oli lentänyt matalalla ja ollut aikeissa laskeutua Honkajoen uimahallin pysäköintialueelle.
“Tuolloin ulkomaalaiselta näyttäneet miehet olivat ruvenneet lähestymään ufoa ja ilmeisesti aikoneet kosketella sitä takaapäin.”
Kaakonpelto arvioi, että miesjoukon toiminnasta pelästyneenä ufo oli muuttanut suuntaansa ja kadonnut horisontin taakse itään, jonka jälkeen miehet lähtivät kävelemään läheisen vastaanottokeskuksen suuntaan. Kaakonpelto sanoo, että vastaanottokeskuksessa on ollut havaittavissa turvapaikanhakijoiden järjestäytymistä jo pitemmän aikaa “juuri tämäntyyppisiä iskuja varten”.
Uutissirkuksen saamien tietojen mukaan Honkajoella ei ole uimahallia eikä turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskusta, mutta näin Kaakonpelto ja tapahtuneesta hänelle kertonut mies asian kokivat ja kyllä sellaista varmasti tapahtuu.