Päijäthämäläisen miehen epäillään olleen kaikin puolin tyytyväinen elämäänsä. Tapaus sattui varhain tänä aamuna lahtelaisessa lähiössä.

Miehen tyytyväisyyden havaitsi ensimmäisenä hänen rappukäytävässä kohtaamansa naapuri, joka selvisi tilanteesta lähes vammoitta.
Mies kertoo heränneensä aamuviiden jälkeen ehtiäkseen Helsinkiin menevään junaan.
“Ei kai tässä sen kummempia, muutaman tunnin nukuin, mutta ensi yönä varmaankin saan sitten paremmin unta. Välillä olen ollut työttömänä, nyt on taas hetkeksi hommia vähän pitemmän työmatkan takana”, Pekka Järvijoki, 48, kertoo vihellellen.
“Asunto piti vaihtaa tulojen putoamisen vuoksi pienempään ja auto myydä pois, mutta vaihteluahan se on tämäkin, varsinkin kun jakopään hihna olisi kohta muutenkin pitänyt vaihtaa ja vaimo lähti vähemmän ylipainoisen miehen matkaan. Nyt ehkä tulee pyöräiltyä enemmän, joten omatkin kilot saattavat pudota.”
Järvijoen mukaan välillä voi olla vaikeita kausia, mutta niistä pystyy selviämään.
“Yksittäisillä ihmisillä, yrityksillä ja valtioilla voi olla vastoinkäymisiä ja hankaluuksia, päättäjät voivat tehdä hyviä ja huonoja ratkaisuja, mutta emme me kaiketi olisi tässä, jos kukaan ei olisi koskaan selvinnyt ongelmistaan”, Järvijoki toteaa.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos ei ole huolissaan miehen tilasta vaan toivoo, että hän tartuttaisi mielialansa muihinkin.
Lue Uutissirkuksesta myös:
15.5.2015: Nainen sai palvelua rautakaupassa
11.6.2014: Keski-ikäinen mies kulki yli viikon mieli avoinna keskellä Helsinkiä
12.12.2012: Mies pääsi kokemaan ikimuistoisen hetken kaksi kertaa