Asiantuntijamme epäilee koillishelsinkiläisen kolmen lapsen isän väitettä, jonka mukaan perhe selviäisi tämän vuoden koulukuvauksista täysin ilman karhulaskuja. Isä esitti arvelunsa varhain tänä aamuna Facebookissa ja Twitterissä.

“Varsinkin jos osa lapsista on päiväkodissa ja osa koulussa, voivat kuvavalikoimat ja laskujen eräpäivät poiketa toisistaan niin paljon, että maksujen sujuva hoitaminen on lähes mahdotonta,” Uutissirkuksen yritystalouden ja lapsiin kohdistuvan markkinoinnin asiantuntija Uolevi Ahonen toteaa.
Jos isän sanat käyvät toteen, kysessä lienee ensimmäinen kerta 2000-luvulla, kun suomalainen useampilapsinen perhe on onnistunut sekä palauttamaan lunastamattomat koulukuvat että maksamaan kuvaamon laskun täysin oikein.
Kuvaamot lähettävät nähtäväksi yleensä ryhmäkuvan, muutamia erilaisia muotokuvia, tarra-arkin, kaverikuvan ja jääkaappimagneetin, jos se on heidän valikoimissaan. Perhe voi lunastaa haluamansa otokset ja korjata saamaansa laskuun uuden summan.
Ahonen kritisoi voimakkaasti kuvaamoiden nykyistä toimintatapaa. Hänen mukaansa alan kassavirrassa olisi rutkasti tehostamista.
“Tällä hetkellä palautettavat kuvat mahtuvat yhteen kuoreen, joka sopii tavalliseen postilaatikkoon. Näyte-erään tulisikin liikevaihdon kasvattamiseksi ehdottomasti liittää ainakin muki ja A3-kokoinen kalenteri.”
EDIT: Perheenisä otti yhteyttä toimitukseemme pian juttumme julkaisemisen jälkeen ja mainitsi, että perheen keskimmäisen lapsen jäljiltä pakastimen ovessa oli vielä yksi palauttamaton jääkaappimagneetti ja että sekä kuopuksen päiväkodin kuvapaketin kuvat että lasku olivat kokonaan kateissa.
“Tosin voi olla niinkin, että se jääkaappimagneetti on hankittu jo vuosi sitten.”
Hyvä ihminen,






