Press "Enter" to skip to content

Ruoka, juoma, meno muu

Mies pettyi mediaan pääsiäisviikolla – Ei saanut ajantasaista tietoa Juha Miedon mämmiaterioista

Luoteissatakuntalaisen Heikki Kohmeisen, 69, pahin pelko toteutui myöhään piinaviikon torstai-iltana. Päivä vaihtui perjantaiksi ilman että yksikään mediatalo olisi raportoinut Juha Miedon kuluvan vuoden mämminsyöntiaikeista.

tulipallo lentää tummalla iltataivaalla vihreä vana perässään
Mämmin voimakas kaasuuntuminen saattaa aiheuttaa pääsiäisen aikaan arkistokuvamme kaltaisia valoilmiöitä.

Kun uutisointi jatkui muuttumattomana vielä lauantaina ja sunnuntaina, Kohmeinen joutui itse ajamaan kauppaan ja ostamaan peräkärryllisen mämmiä.

”En tiedä, miten tästä selviän tai voiko tästä yleensä selvitä”, Kohmeinen kertoo Uutissirkukselle pääsiäissunnuntain kallistuessa kohti iltaa.

”Ei ole sama asia syödä itse mämmiä kuin lukea netistä tai paperilehdestä, että Juha Mieto on sitä syönyt.”

Kohmeinen kertoo, että hän on jo vuosia pelännyt tämänkaltaista tilannetta.

”Entäpä sitten kun hiihtäjälegendasta aika jättää? Miten minun tai lähimmäisteni tai koko Suomen hänen poismenonsa jälkeisenä ensimmäisenä pääsiäisenä käy”, hän pohtii värisevällä äänellä.

”Ja mitä jos minä kuolen? Kun koittaa aika, jolloin kenelläkään elossa olevalla ei enää ole muistikuvia Mietaan mämminautinnoista?”

Uutissirkuksen mediasta saamien tietojen mukaan Mieto on aiempina pääsiäisinä syönyt mämmiä niin paljon, että keskivertoihminen joutuisi sellaisen teon seurauksena tehohoitoon useiksi viikoiksi. Faktapohjaisella tiedonvälityksellä lienee kuitenkin ollut hyvin vähän jos ollenkaan tekemistä Miedon todellisuudessa nauttiman mämmimäärän kanssa.

”Arvelen, että jokin mämminvalmistaja on hänelle jokusen ropposellisen lähettänyt, ja kiitokseksi siitä media on sitten saanut haastatteluja, jotka on julkaistu vähän samassa hengessä kuin tiedot joulupukin lähdöstä vuotuiselle lahjanjakokierrokselleen”, arvioi Uutissirkuksen mämmi- ja ilmavaiva-asiantuntija Uolevi Ahonen, jonka tavoitimme kotinsa vessasta heti pääsiäisaterian jälkeen.

Uutissirkus seuraa tilannetta hetki hetkeltä tai jotain.

[Edit klo 18.49: Heikki Kohmeinen kertoi hetki sitten, että hän onnistui juuri äsken löytämään yhden jutun Juha Miedon mämminsyönnistä meneillään olevana pääsiäisenä.]

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2025 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.