Suuryrityksen epäillään tunteneen empatiaa työntekijöitään kohtaan. Moni yrityksen osakkeenomistaja on pöyristynyt julkisuuteen yllättäen putkahtaneesta tiedosta.

Viikonloppuna kävi ilmi, että alustataloudessa toimivan lähettiyrityksen mukaan se tuntee empatiaa mahdollisesti vääryyttä kärsineitä työntekijöitään kohtaan.
Yritys myytiin äskettäin yhdysvaltalaiselle saman alan toimijalle. Moni jenkkiyrityksen osakkeita omistava on hämmentynyt asian saamasta käänteestä. Niin kävi myös itäespoolaiselle Veli-Matti Isovirralle.
”Pyysin lakimiestuttuani käymään heti läpi yrityksen yhtiöjärjestyksen, ja mitäpä hän löysikään? Juuri niin, ei mitään: empatiaa ei mainittu yhtiöjärjestyksen missään kohdassa.”
Isovirran mukaan yrityksen toiminta on perustunut vähävaraisten tai paperittomien maahanmuuttajien hyväksikäyttöön ja heidän luokittelemisekseen yrittäjiksi työntekijäaseman sijaan.
”Yrityksen ansaintalogiikkaan on kuulunut myös palvelua käyttävien yritysten laskuttaminen siten, ettei niiden toiminnasta jää järkevää katetta laskun maksamisen jälkeen.”
Isovirta on syvästi huolissaan nyt havaitsemistaan empatiatuntemuksista.
”Tuommoinen käytös kyllä näkyy viivan alla ja oman pääoman tuotossa.”
Uutissirkuksen arvonnousu- ja riistoasiantuntija Uolevi Ahonen toppuuttelee, että kyseessä on vain pienimuotoinen kriisi.
”Siitä puhutaan muutaman päivän verran ja sitten kaikki jatkuu kuten aiemmin”, hän arvioi.
”Koska mobiili-internet tarjoaa sijoittajille uudenlaisen joustavan tavan ansaita köyhien kustannuksella juuri silloin, kun sijoittajat haluavat, ei ole epäilystäkään siitä, etteikö vastaavanlaisia yrityksiä perustettaisi myös tulevaisuudessa ja koko ajan yhä enemmän.”
Artikkelissamme mainittu yritys haluaisi nimensä julkisuuteen, koska kaikki julkisuus on hyväksi.
Aiheesta muissa aviiseissa:
Ehkä vielä huomenna jotain