Saksalaisen Volkswagenin Venäjän-vienti on räjähtänyt kasvuun, joka näkyy Suomen kauttakulkuliikenteessä. Autonvalmistaja on saanut äskettäin myydyksi ainakin kuusi ajoneuvoa.
Volkswagenin vientikaupan vahva imu on alkanut ruuhkauttaa Helsingin ohikulkuväyliä. Esimerkiksi eilen yksi henkilöautoilija joutui pysähtymään punaisissa valoissa, kun kehä kolmosella matkannut autojenkuljetusrekka kääntyi itään Porvoonväylälle.

“Rekka oli Venäjän rekisterissä ja sen kyydissä oli kuusi henkilöautoa”, autoilija vahvistaa.
“Ajoin heti vihreistä valoista päästyäni pientareelle ja soitin salkunhoitajalleni, jotta hän ostaisi tienrakennusfirmojen ja konsulttien kuten YIT:n, Lemminkäisen ja Pöyryn osakkeita täydellä limiitillä.”
“Autonkuljetusrekka antoi selvän signaalin siitä, että valtion tai ainakin Vantaan kaupungin on pian pakko ryhtyä leventämään myös kehätien itäpäätä.”
Juustotehtaan iltavuoroon matkalla ollut henkilöautoilija ounastelee, että tietöiden rahoittamiseksi Vantaa saattaa lähiaikoina laittaa myyntiin useita kouluja, päiväkoteja, terveysasemia ja puolet katuvalopylväistään.
“Toivottavasti sen 50 %, jossa vielä palaa valot, kukapa sitä nyt pimeitä lyhtytolppia ottaisi”, toteaa autoilija, joka ei halua nimeään julkisuuteen ja on suostunut järjestämään Uutisirkuksen toimittaja Uolevi Ahoselle sen verran tarjoilua, että nimen salassapito onnistunee.
Ahonen on vastikään palannut Lappeenrannasta pitkältä ja vaativalta Eurovision Moskovan laulukilpailujen raportointimatkaltaan.