Press "Enter" to skip to content

Kulttuuri

Kiinteistönvälittäjä voi yltää Finlandiaan

Suomen Kirjasäätiö on lyhyen harkinnan jälkeen päättänyt lisätä kaunokirjallisuuden Finlandia-ehdokkaaksi turkulaisen kiinteistönvälittäjän Pirkkokerttuli Kutvonen-Guggenheimin (KiAT, Partner, LKV Tadaa! Oy).

1970-luvun kerrostalo
“Huoneiston linja edustaa puhdasta kauneutta, jossa näkyy skandinaavinen sielu, mikä uusiutuu, yllättää ja herättää tunteita rauhallisuudellaan.”

Kirjasäätiön mukaan Kutvonen-Guggenheim, 54, on luonut kiinteistövälitykseen uuden kielen ja rikastuttanut myynti-ilmoituksia ennennäkemättömällä tavalla, joka avaa ovia eeppisiin sfääreihin tavalla, johon kaunokirjallisuuden useasti palkitut huiputkin yltävät vain harvoin.

“Kutvonen-Guggenheimin ilmoituksissa tarinankerronta löytää uomia, jotka tuovat asuntoa etsivien eteen poikkeuksellisen lyyrisen kokemuksen”, Kirjasäätiö toteaa tiedotteessaan.

“Lukijalle ei kerrota vain, että myytävänä on 3 h + k + s huonokuntoisessa kerrostalossa, jossa putki-, julkisivu-, katto- ja parvekeremontti ovat alkamaisillaan. On mieluisampaa lukea, että huoneiston linja edustaa puhdasta kauneutta, jossa näkyy skandinaavinen sielu, mikä uusiutuu, yllättää ja herättää tunteita rauhallisuudellaan. Tai että halpahallista ostetut kattoon tarralla seitsemän vuotta sitten kiinnitetyt tähdet ovatkin wau-elementti.”

“Yleisö pääsee jännittävään kissa- ja hiirileikkiin yrittäessään ymmärtää, minkälaisesta asunnosta oikeastaan on kyse. Luo futuristisia jännitteitä todellisuuden ja fiktion rajamaille, kun asunnon lopulta näkee”, säätiö kertoo.

Huikean uniikkia historian havinaa
avarassa Munterinkadun helmessä

Uutissirkuksen kulttuuriala- ja asuntovelka-asiantuntija Uolevi Ahonen on analysoinut Kutvonen-Guggenheimin tuotantoa yhdessä emerituskriitikko Pentti Änkeröisen kanssa.

“Suosittuja sanoja ovat harmoninen, uniikki, huikea, ehdoton helmi, historian havina, avaruus, elegantti, tulviva valo. Jos kyse on rintamamiestalosta, se on aina ryhdikäs”, Ahonen ja Änkeröinen sanovat.

“Käsite ‘remontoijan unelma’ on jo vanhanaikainen”, Änkeröinen jatkaa.

“Sen sijaan sanotaan nerokkaasti että ‘tämä koti antaa sinulle mahdollisuuden luoda tästä asunnosta juuri sinun näköisesi’. Putkiremontti on liian pelottavaa informaatiota, mutta vesikalusteiden uusimisesta ei tule niin pahaa mieltä. Julkisivuremontin sijasta ulkovaipan uusinta on toki lukijalle miellyttävämpi asia.”

“Luonnollisesti lisäksi stailaamme myyntikohteet kuvauksia varten omalla rekvisiitallamme. Meillä on melkoinen varasto tähtityynyjä, parfyymipulloja ja lähes aitoja kukkia sekä yksi Eero Aarnion koira. Lopuksi käsittelemme kuvat”, puhelimitse Turun Runosmäestä tavoittamamme Kutvonen-Guggenheim kertoo ylpeänä.

“Miksi ikävystyttää ostajaehdokkaita ankeilla teksteillä ja rumilla kuvilla?”

Sittemmin myös muut välittäjät ovat alkaneet soveltaa näitä erinomaisia käytäntöjä.

Kutvonen-Guggenheim kertoo harkinneensa kirjailijanuraa vielä 28-vuotiaana, mutta päätyneensä lopulta paremman tulevaisuuden toivossa kiinteistövälittäjäksi.

“Lisäksi tällä alalla saan tekstini julki heti kun itse painan nettisivustomme publish-nappia.”

Kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon saajan valitsee tänä vuonna toimittaja Baba Lybeck. Palkinto julkistetaan huomenna torstaina.

Lue myös:
Cheatingu Consulting: Myynnissä arvokkas vuonna 1961 rakennettu studiomainen roskatynnyri
Cheatingu Consulting: Miten kalliisti haluaisit asua?

Teksti: Sirkku Selander, maakuntakirjeenvaihtaja

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2025 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.