Huippupoliitikoista koostuvan asiantuntijaryhmän mukaan Suomen aluevesillä eilen havaittu vedenalainen kohde on mitä todennäköisimmin vedenalainen kohde.

“Sekä analysoimiemme kuuntelu- että itse tekemiemme näköhavaintojen mukaan vedenalaisella kohteella on selkeät vedenalaisen kohteen tuntomerkit ja se on mitä ilmeisimmin saapunut pohjoisesta, etelästä, lännestä tai koillisen ja kaakon väliltä”, ryhmää johtanut teräväpiirtopuolueen kansanedustaja Vilppo Nektari (hd) arvioi.
“Merivoimilta saamamme aineisto osoittaa, että kohteella oli metallirunko ja että se oli sikarinmuotoinen ja että sen kyljessä oli valkoista, sinistä ja punaista.”
“Ilmiselvä vedenalainen kohde siis”, Nektari kiteyttää ja ehdottaa, että aiheeseen liittyvä aineisto pidettäisiin salaisena vähintään kahdensadan vuoden ajan.
Aiheesta muissa gazetoissa:
HS 29.4.2015: Rikostutkinta vedenalaisesta kohteesta Helsingin edustalla vie viikkoja
Yle 29.4.2015: Jussi Niinistö: “Ei tehdä havainnosta samanlaista farssia kuin Ruotsi teki omastaan”
Yle 29.4.2015: Niinistö vedenalaisesta kohteesta: aina on vakavaa, jos käy ilmi, että aluevesiämme on loukattu sota-aluksilla
Yle 28.4.2015: Merivoimat: ei voida varmuudella sanoa, että kyseessä oli sukellusvene