Press "Enter" to skip to content

Uusimmat

Suomi käynnisti Turun evakuoinnin

Kaikessa hiljaisuudessa aloitetun operaation havaitsi turkulainen nainen, kun hänen avomiehensä ei palannutkaan ensimmäisenä kesälomansa jälkeisenä työpäivänä Helsingistä iltajunalla kotiinsa.

Arkistokuvamme veturi ei ainoastaan saavu asemalle ajoissa vaan myös ohittaa sen 140 kilometrin tuntinopeudella.
Arkistokuvamme veturin takana on useita turkulaisilla täytettyjä vaunuja.

“Kun ryhdyin tutkimaan VR:n aikatauluja ja kiintiöpaikkatietoja, huomasin järkytyksekseni valtavan epäsuhdan rantaradan junien aamun ja illan kiintiöpaikkojen välillä. Kausilippulaisillahan ei ole numeroituja paikkoja, vaan tietyissä vaunuissa on heitä varten varattuna tietty määrä istuimia, joihin ei myydä paikkalippuja”, mittauspäällikkönä työskentelevä Millaliisa Heikkinen sanoo.

“Ei tätä evakuointia uskoisi todeksi, jollei osaisi matematiikkaa”, hän päivittelee.

Naisen mukaan VR on varannut joka arkiaamu työmatkajuniinsa Turusta Helsinkiin kausilippulaisille 521 paikkaa. Iltapäivän ja illan junissa Helsingistä Turkuun on kausilippulaisille enää 212 paikkaa.

“Mihin liki kolmesataa turkulaista Helsingissä päivän aikana hävitetään”, Millaliisa Heikkinen ihmettelee ja näyttää avomiehensä valokuvaa.

“Puolisoni Heksa oli ihan perusturkulainen, lähes normaali mies siis, mutta kävi täältä Kupittaalta töissä Helsingin Pasilassa”, Heikkinen kuvailee.

Työelämä määrittelee
junien paikkatarpeen

Uutissirkuksen rautatiekuljetus- ja pika-asutusasiantuntija Uolevi Ahonen arvioi Heikkisen laskelmat oikeiksi. Hän kuitenkin epäilee, että turkulaisia tietoisesti siirrettäisiin Helsinkiin.

“Kyllä nykyajan työelämä imee kaikki mehut ihmisistä”, Ahonen sanoo.

“Näin he mahtuvat iltaisin puolta pienempään tilaan, joten kausilippulaisten paluukuljetukseen riittää pienempi istuinmäärä.”

“Ei VR:llä todellakaan voi olla mitään turkulaisia vastaan, samalla junallahan Helsinkiin matkustaa myös karjaalaisia ja salolaisia”, Ahonen painottaa.

Tietoja Helsinkiin kadonneista karjaalaisista tai salolaisista ei tosin ole, sillä heillä on iltaisin lyhyempi matka kävellä tai uida kotiin kuin turkulaisilla.

Pääministeri Alex Stubb (kok) vaikeni Ylen eilisellä pääministerin haastattelutunnilla Turun evakuoinnista. Hän korosti kuitenkin, että Venäjää ei ole syytä pelätä.

Heikkoja signaaleja aiheesta muualla:
VR: Kiintiöpaikat Helsinki-Turku
HS 24.8.2014: Stubb: Venäjää ei pidä pelätä – sen kieltä pitää opiskella

Teksti: Ulpu Meri, maakuntakirjeenvaihtaja & Gilbert Granholm, päätoimittaja

Info Mediatiedot Toimitus Toimittajaksi Kauppa International

© 2025 Suomen Uutissirkus & Cheatingu Consulting, BOX 1047, 00101 HELSINKI, FINLAND | Uutissirkus on kansainvälinen ilosanomalehti verkossa eli satiirinen ilmaisjakeluverkkolehti | Vastaava päätoimittaja: Gilbert Granholm | ISSN 1798-5048 | Huumori, komiikka, satiiri, ajankohtaissatiiri, parodia, travestia ja muu burleski jonglööraus alkoi cheatingu.com -sivustolla vuonna 2004 | Entries (RSS) | Käytämme evästeitä, jotta kaikki liikehtimisenne internjetissä taltioituisi mahdollisimman moneen paikkaan ja edistäisi meidän ja etenkin yhden jos toisen muunkin tahon puuhailuja, jotka kaikki totta tosiaan kestävät päivänvalon, niin että eipä tässä sitten muuta kuin jatkat surffailua ja näin osoitat hyväksyväsi kaiken edellämainitun, mutta toisin kuin jokseenkin kaikki muut voit toki lukaista vielä tietosuojaselosteemme. Niin ja semmoista vielä, että Mastodonissakin ollaan.

For our international audience: We are not afraid of the following terms:
activism, activists, advocacy, advocate, advocates, barrier, barriers, biased, biased toward, biases, biases towards, bipoc, black and latinx, community diversity, community equity, cultural differences, cultural heritage, culturally responsive, disabilities, disability, discriminated, discrimination, discriminatory, diverse backgrounds, diverse communities, diverse community, diverse group, diverse groups, diversified, diversify, diversifying, diversity and inclusion, diversity equity, enhance the diversity, enhancing diversity, equal opportunity, equality, equitable, equity, ethnicity, excluded, female, females, fostering inclusivity, gender, gender diversity, genders, hate speech, hispanic minority, historically, implicit bias, implicit biases, inclusion, inclusive, inclusiveness, inclusivity, increase diversity, increase the diversity, indigenous community, inequalities, inequality, inequitable, inequities, institutional, lgbt, marginalize, marginalized, minorities, minority, multicultural, polarization, political, prejudice, privileges, promoting diversity, race and ethnicity, racial, racial diversity, racial inequality, racial justice, racially, racism, sense of belonging, sexual preferences, social justice, sociocultural, socioeconomic, status, stereotypes, systemic, trauma, under appreciated, under represented, under served, underrepresentation, underrepresented, underserved, undervalued, victim, women, women and underrepresented.