Mies arvelee löytäneensä Hulluilta Päiviltä tavaran, jota ei ole tuotettu Kaukoidän halpatyövoimalla. Stockmann ei vielä ole vahvistanut asiaa.

Vantaalta kotoisin oleva mies ei lukuisista kyselyistä huolimatta ole suostunut paljastamaan, mistä tavarasta oli kyse. Aamupäivän aikana jo kaksi teollisuustuotantoon investoivaa pääomasijoittajaa on tarjonnut miehelle korvausta hänen tiedoistaan, jotta he voisivat ostaa tuotteen valmistajan ja siirtää sen toiminnan Kiinaan.
Mies ei ostanut hyllyssä havaitsemaansa kotimaista tavaraa, koska hänellä oli kiire kuulemaan työpaikkansa yt-neuvottelujen tuloksia. Hän mainitsi valitsevansa koriinsa vain tuotteita, joiden hinta miellyttää häntä.
“Ei voi olla niin, että minun pitäisi jostain merkkipuhelimesta maksaa yli kolmesataa tai puserosta yli viisikymppiä, kun omat kuukausiansioni yltävät vaivoin kolmeen tonniin”, mies arvioi.
“Ja voi vain kuvitella, miten vähän yrityksille jäisi katetta, jos ne joutuisivat tehtailemaan esimerkiksi 60-tuumaisia taulutelevisioita valtiossa, jossa työntekijöille pitää maksaa sellaista palkkaa, että nämä voivat itse edes haaveilla ostavansa tavaran, jota valmistavat työkseen.”
Suurin osa eurooppalaisten ja yhdysvaltalaisten kauppojen asuste-, lelu- ja elektroniikkavalikoimasta kuuluu siirtomaatavaroihin, jotka on tuotettu pääosin Kaukoidässä.