Designpääkaupunkivuoden ansiosta asukas arvioi pystyneensä havaitsemaan muotoilun miltei joka viidennestä kohtaamastaan esineestä tai rakenteesta.

Asia selviää Uutissirkuksen vastikään tekemästä kyselystä. Kyselyssä vahvimmin menestyi itäespoolainen elintarviketyöntekijä Jannamirka Mäkinen, joka tunnisti muotoilun jopa työpaikkansa edustalla Vantaan Fazerintiellä sijaitsevasta bussikatoksesta.
Uutissirkuksen kyselyssä muotoiluksi määriteltiin myös Viljo Revellin muotoilema Makkaratalo, Robert Kalinan muotoilema kahdenkympin seteli sekä Stefan Lindfors.
Mikäli myös teolliset muotoilijat, insinöörit ja arkkitehdit sekä kuntien ja kaupunkien johtavat virkamiehet kykenevät tunnistamaan muotoilun yhtä hyvin kuin pääkaupunkiseudun asukkaat, saattaa muotoilu yleistyä lähivuosina voimakkaasti.
Museovirasto ei vielä ole tiedottanut, aikooko se suojella Enston kaapelijakokaapit, jotka ovat muotoilun yleistyessä vaarassa kadota suomalaisesta kansallismaisemasta kokonaan.
Muoto sisältönä muissa aviiseissa:
Yle 27.11.2012: Designvuoden johtaja: Vuosi ei mennyt hukkaan
HS 27.11.2012: Olet lukenut 5/5 maksutonta artikkelia. Mitä tämä tarkoittaa?