Parikymppinen neljännen polven sotaveteraani loukkaantui vakavasti, kun hänen ikätoverinsa kieltäytyi ylistämästä sotaa myöhään itsenäisyyspäivän aattoiltana. Veteraania hoidetaan parhaillaan lehtikioskilla lukemalla hänelle ääneen Ilta-Sanomien Kansa taisteli -liitettä.

Neljännen polven sotaveteraani Pasi Rinta-Muilu loukkaantui, kun hänen ystävänsä epäili miehen mahdollisuuksia nimenmuutokseen.
Rinta-Muilulla oli aikomus mennä maistraattiin heti ensimmäisenä itsenäisyyspäivän jälkeisenä arkipäivänä ja ottaa uudeksi sukunimekseen Jalkaväenkivääri M/27.
“Ystäväni arvioi, että maistraatti ei hyväksy sukunimiä, joissa on numero tai kauttaviiva”, neljännen polven sotaveteraani Pasi Rinta-Muilu kertoo.
“Hän ei myöskään millään tavoin esittänyt kiitoksiaan sotiemme urhoille eikä korostanut talvisodan torjuntataistelujen tai edes jatkosodan merkitystä nykyisessä elämässään.”
Ystävänsä asenteesta mielensä syvästi pahoittanut Rinta-Muilu sai ensiavukseen ohikulkijan oivalluksen, jonka mukaan “jos ei nyt aivan Jalkaväenkivääri M/27 niin ainakin Mosin-Nagant on suomalaiselle täysin mahdollinen sukunimi”.
Neljännen polven sotaveteraani Rinta-Muilun isoisän isä osallistui talvi- ja hyökkäyssotaan marsalkka Mannerheimin läheisenä avustajana. Isoisän isä huolehti muiden muassa päämajan upseerien kengänkiillotuksesta. Mannerheimin tavoin hän pyrki vuosina 1941 – 44 niin lähelle etulinjaa kuin Mikkelin kaupungissa suinkin oli mahdollista.
Lue Uutissirkuksesta myös:
Uutissirkus 13.3.2010: Talvisodan päättyminen yllätti suomalaiset
Itsenäisiä tunnelmia muissa aviiseissa:
AL 5.12.2011: Leopard mahtuu juuri ja juuri tavalliselle ajoradalle
Ensiapua sotaa vähättelevien ihmisten uhreille myös Wikipediasta
Jalkaväenkivääri M/27
Mosin-Nagant
Hyvä ihminen,






