Oletko maailman hauskin henkilö? Katsooko lähipiirisi sinua silti vaivautuneesti, kun päästelet teräviä sutkauksia heidän seurassaan? Nyt on tilaisuutesi! Näytä todelliset kykysi ja ilmaise itseäsi kirjoittamalla: Satiiriämpäri 2022 -kilpailu on käynnistynyt!

Uutissirkus etsii vuoden satiirisinta nettitekstiä Satiiriämpäri-kilpailussaan. Voittajat ovat selvillä helmikuussa, ja he saavat palkinnoikseen sinkkiämpäreitä.
Kaikille avoimeen kilpailuun odotamme aiemmin julkaisematonta uutissatiiria ajankohtaisista aiheista. Hauskaa tekstiä, joka kertoo nykyhetkessä ilmassa olevista aiheista uutismedian tyylillä siten, että lukijaa naurattaa.
Satiiriämpäri 2022 -kilpailu jatkuu 8.1.2022 asti.
Esiraadin valitsemat jutut julkaistaan Uutissirkuksessa saapumisjärjestyksessä. Voittajat ratkaistaan tekstien saamien Facebook-tykkäysten perusteella. Kilpailun ykkönen saa palkinnokseen yhden sinkkiämpärin, kakkonen kaksi ämpäriä ja kolmannen sijan saavuttanut kolme. Voittajat julkistamme 3. helmikuuta 2022.
Halutessaan voittaja voi kieltäytyä ämpärin vastaanottamisesta ja vastaanottaa kirjapalkinnon.

Aloita kirjoittaminen jo tänään, koska huomenna ämpärit tai ainakin kirjat loppuvat koko maailmasta. Lähetä tekstisi kilpailulomakkeellamme!