Valtiovarainministeriön tuoreimpien laskelmien mukaan Suomen velka mahtuisi hyvin Tampereen Näsinneulan kokoiseen rakennukseen.

Asia otettiin puheeksi ministeriön kuukausipalaverissa heti kun ministeriön erityisavustaja oli lukenut lehdestä mentalisti Noora Karman tulevasta esityksestä. Karma käy parhaillaan neuvotteluja seuraavasta tuotantokaudesta televisiosarjalleen. Jos se toteutuu, niin odotettavissa on myös Näsinneulan kadottamistemppu.
Erityisavustaja Sebastian Pyykkö arvioi, että valtionvelan kadotus olisi mahdollista toteuttaa jo ensi talvena.
”Olemme suunnitelleet kevättalvea 2015. Se olisi juuri ennen seuraavia eduskuntavaaleja”, Pyykkö kertoo.
Oppositiopuolueet ovat kiirehtineet paheksumaan suunnitelmaa ja syyttävät hallitusta ja valtionvarainministeriötä äänestäjien manipuloinnista hokkuspokkus-taikatempuilla. Pyykkö kiistää syytteet.
”Tässä ei ole kyse mistään äänestäjien harhauttamisesta hokkuspokkus-tempulla. Kuvailisin sitä enemmän sellaiseksi abrakadabra-tyyliseksi tempuksi”, Pyykkö sanoo.
Teksti: Eerik Jokivirta, maakuntakirjeenvaihtaja
Hyvä ihminen,


