Ministeriö esti ympäristönsuojelun
Toimittaja Zände Mattila lauantaina 14.11.2009 klo 15.11 Osasto: Aluepolitiikka, Kotimaa, Muut kohkaukset, Talous, UusimmatYmpäristöministeriö halvaannuttaa edelleen Toivo Sukarin ympäristönsuojeluaikeita Vihdissä.
Sukari pyrkii torjumaan ilmastonmuutosta rakennuttamalla Vihtiin suuren kauppakeskuksen. Kun saman katon olla on paljon palveluja, ihmiset eivät joudu kulkemaan pitkiä matkoja liikkeestä toiseen.
Sukari on valmistellut ympäristönsuojeluaan yhteistyössä Vihdin kunnan kanssa. Ympäristöministeriö kuitenkin tyrmäsi vastikään kunnan aikomuksen pakkolunastaa maita Ideapark-kauppakeskusta varten. Kauppakeskusta ei myöskään ole merkitty voimassaolevaan maakuntakaavaan.
Toivo Sukarilla on vireillä vastaavia lähes asumattomien alueiden ympäristönsuojeluhankkeita myös Kiimingissä ja Pieksämäellä.
Vihti sijaitsee hankalapääsyisillä seuduilla noin 50 kilometrin päässä Helsingistä. Kunta ja koko Etelä-Suomi tuhoutuvat, jos Ideaparkin rakentaminen ei pian pääse vauhtiin.
Lue myös:
Toivo Sukari on köyhä












